Login Form

 

Language Switcher

 

Zmiany w środowisku – 'Czarny Trójkąt' nabiera barw


Pogranicze polsko-czesko-niemieckie było w XX w. było regionem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie. W rezultacie przylgnęło do niego określenie „Czarny Trójkąt”. Powszechnie znanym skutkiem tego zanieczyszczenia było masowe obumieranie lasów w Górach Izerskich.

Bardziej wrażliwe niż drzewostany leśne są porosty, które z tego względu są najczęściej stosowanymi biowskaźnikami. W warunkach naturalnych tworzą one barwną powłokę na pniach drzew. Przez długi czas były one w naszym regionie prawie wymarłe.

Poprawa jakości powietrza sprawiła, że wiele porostów powraca. „Czarny Trójkąt” nabiera kolorów!

Nie jesteśmy już do tego przyzwyczajeni. Wielu właścicieli ogródków z troską zadawało sobie pytanie, co to za żółte, zielone, brązowe lub szara narośla pojawiają się na ich drzewkach owocowych. Te porosty są zupełnie niegroźne a ich ponowne pojawianie się należy do najbardziej fascynujących procesów, jakie obecnie zachodzą w naszej przyrodzie. Dzięki nim każdy może sam obserwować odradzanie się ekosystemu.

Niniejsze strony dostarczają ku temu informacji. Można się tutaj zapoznać z najważniejszymi i łatwo rozpoznawalnymi gatunkami porostów oraz dowiedzieć, jakich informacji dostarczają nam one na temat stanu środowiska.

Szczególną uwagę Państwa pragniemy zwrócić na naszą konferencję „Odnowa w środowisku”, która będzie miała miejsce w Görlitz od 3 do 5 kwietnia 2014 r.

Impressum